Katoluft.pl – jak zachowywać się w czasie smogu

Chcesz wiedzieć, co oznaczają tajemnicze wskaźniki PM 2,5 czy PM 10? Na stronie Katoluft.pl stoi wszystko czarno na białym. Widać poziom pyłów, dwutlenku siarki, ozonu i dwutlenku azotu. Ponadto są wskazówki, co wolno, a czego nie powinni robić. Do zastosowania od zaraz dla kobiet w ciąży, osób uprawiających sport, poruszających się rowerem lub tych, którzy chcą zjeść posiłek na zewnątrz.

W ostatnich latach powstało wiele aplikacji mobilnych, które umożliwiają wygodny dostęp do pomiarów jakości powietrza w Polsce, zazwyczaj wymagają one jednak pewnej konfiguracji. Katoluft.pl to aplikacja webowa. Informuje o poziomie zanieczyszczeń powietrza konkretnie w Katowicach (newsletter, integracja z facebookiem).

Nowy projekt Katowickiego Alarmu Smogowego pozwala w prosty i przyjazny dla użytkownika sposób komunikować złą jakość powietrza. Wielokrotnie mieszkańcy pytali, co robić, kiedy jest smog. Gdzie znaleźć informację, jakie jest w tym momencie powietrze. Tak trójka studentów (Paweł Szydziak, Weronika Ziemianek, Jakub Holewik) zbudowała pierwszą wersję aplikacji podczas Hacksilesia. Później zespół programistów z Katodesk rozwinął aplikację, która jest dostępna w internecie. Można zapisać się na listę wysyłkową. Codziennie o 6 otrzymają Państwo informację o stanie jakości powietrza. 

Dzięki informacjom na Katoluft.pl, w dowolnej chwili można sprawdzić poziom pyłów. Dane są wiarygodne, bo pochodzą z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przy ul Kossutha. Co jeśli zanieczyszczenie zmienia się w ciągu dnia? Pomiary są aktualizowane co godzinę, a wyniki objaśniane, więc można poczuć się nieco bezpieczniej.

Czekamy na wszelkie uwagi. Można je przesyłać na adres: [email protected].

Projekt powstał we współpracy: Katowickiego Alarmu Smogowego, Fundacji Napraw Sobie Miasto, Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM w ramach projektu finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 709443.