Zagłębie 2027 – Region bez SMOGu

Możecie sobie wyobrazić zimę 2027 roku z czystym powietrzem? Brak alarmów smogowch. Brak przekroczeń stężeń szkodliwego pyłu zawieszonego PM10. A wręcz to, że ten profil na FB po prostu znika, a my jego redaktorzy zajmujemy się w końcu sobą i własnymi rodzinami.

Jako antysmogowi aktywiści żyjemy w przekonaniu że jest to możliwe. Uchwała Antysmogowa dla województwa śląskiego definiuje rok 2027 jako rok w którym ma z terenu województwa śląskiego zniknąć ostatni kocioł pozaklasowy na paliwa stałe. Zostało nam aż, a może tylko 10 lat.

By dokonać cudu i przegonić SMOG z regionu trzeba porozumienia ponad partyjnego, ponieważ powietrze nie ma barw partyjnych. Trzeba działań wspólnych rządu i samorządu. Pierwszy krok z obu stron został poczyniony. Z poziomu rządowego wprowadzono normy techniczne na kotły na paliwa stałe jakie mogą być produkowane w Polsce. Natomiast samorząd województwa przyjął Uchwałę Antysmogową.

Ale ciągle potrzebujemy wielu kroków aby oddychać w zimie czystym powietrzem:

  • wprowadzenia norm jakościowych na paliwa stałe będące w obrocie dla odbiorców indywidualnych.
  • krajowego programu finansowania termomodernizacji budynków indywidulanych,
  • lokalnych kompleksowych Programów Ograniczania Niskiej Emisji, definiujących rok 2027 jako rok w którym zniknie ostatni kopciuch i powietrze w zimie będzie czyste. Żadne z zagłębiowskich miast nie posiada kompleksowego PONE.
  • skutecznych narzędzi kontroli egzekwowania antysmogowego prawa krajowego i lokalnego,
  • programów edukacyjnych na każdym etapie kształcenia począwszy od edukacji wczesno przedszkolnej,
  • informowania społeczeństwa każdym możliwym sposobem o bieżącej jakości powietrza o każdej porze roku,
  • systemu wsparcia najuboższych do zakupu ekologicznego paliwa,
  • programów wsparcia na likwidacje “kopciuchów”, w wysokości uzależnionej od wybranej technologi ekologicznego ogrzewania, ale również uzależnionej od zamożności osoby aplikującej,
  • stref ograniczonej emisji komunikacyjnej,
  • działań realnych, a nie pozorowanych.

Powyższa kolejność jest przypadkowa, a lista nie kompletna, zawierające tylko te podstawowe i najbardziej potrzebne kroki, mające największy wpływ na poprawę jakości powietrza, potrzeba wszystkich łącznie tych działań aby osiągnąć cel #ZaglebieBezSmogu w roku 2027.

Trzeba działać już, teraz, każdy rok bierności oddala nas od czystego powietrza.

Poprzedni artykułZlikwidujcie miejskie kopciuchy w Warszawie – apel aktywistów antysmogowych
Następny artykułWrocław i dolnośląskie uzdrowiska wycofują się ogrzewania węglem – przyjęto uchwały antysmogowe dla Dolnego Śląska