W Polsce odbędzie się jedna z największych na świecie konferencji dotyczących problematyki zanieczyszczonego powietrza. Global Clean Air Summit będzie miał miejsce 27 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Prelekcje wygłoszą m.in. eksperci ONZ, Komisji Europejskiej oraz organizacji pozarządowych i topowych europejskich uczelni.
Konferencja potrwa jeden dzień (poniedziałek 27 listopada, godz. 9-20) i zwieńczy ją finał Smogathonu, na który przyjadą pomysłodawcy rozwiązań antysmogowych z całego świata.
Wystąpią m.in: przedstawiciele Komisji Europejskiej – Francois Wakenhut (dyrektor komisji środowiska) oraz Erich Unterwurzacher (dyrektor, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej), minister Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Walter Braunohler (konsul USA w Krakowie), Kamil Wyszkowski (UN Global Impact), marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak (Województwo Małopolskie), Adam Uszpolewicz (prezes Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.), Alexis Lacroix (prezes Eurobanku).
W kuluarach zwiedzić będzie można stoiska z rozwiązaniami antysmogowymi. – Małopolska jest pionierem w Polsce jeśli chodzi o podejmowanie wszelkich inicjatyw, które mają ograniczyć smog. Jako pierwsze województwo przyjęliśmy odpowiednie przepisy określające normy dozwolonych paliw i jakość kotłów. W ślad za nami poszły inne regiony, co jest dla nas powodem do dumy. Cieszę się, że Małopolska już niebawem stanie się areną debaty poświęconej działaniom antysmogowym – mówi Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
O skutkach smogu dla zdrowia Polaków opowie prof. Michał Krzyżanowski z King’s College w Londynie, były szef WHO w Europie. Wśród gości znaleźli się również najlepsi epidemiolodzy zajmujący się zdrowotnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza: prof. Jordi Sunyer Deu z Barcelona Institute for Global Health, dr Francesco Forastiere z rzymskiego SSR Lazio, dr Isabella Annesi-Maesano z Uniwersytetu w Sorbonie, Ole Raaschou-Nielsen z kopenhaskiego Instytutu Badań nad Rakiem. Opowiedzą oni o skutkach zanieczyszczenia powietrza dla naszego układu oddechowego i krążenia, jego wpływie na ryzyko nowotworu czy na działanie układu nerwowego u dzieci.
Partnerami merytorycznymi GCAS są Global Compact Network Poland, platforma Sustainable Development (działająca przy ONZ) i Ministerstwo Rozwoju.
Bezpłatna rejestracja TUTAJ.