Porozmawiajmy o smogu w Czeladzi

Debata w sprawie czystego powietrza dla Czeladzi odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" ul. Dehnelów 45  w dniu 12 stycznia o godzinie 18:00.

Stan powietrza w Czeladzi jest zły. Kwestia zanieczyszczenia powietrza szkodliwym pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 oaz rakotwórczym bezo(alfa)pirenem nasila się w okresie grzewczym, kiedy ogrzewamy mieszkania spalając paliwa stałe: węgiel i drewno. Dodatkowo wielu mieszkańców miasta pali w domu rzeczami, które się do tego nie dają, np. starymi meblami, tworzywami sztucznymi, czy po prostu śmieciami. Te przedmioty spalane w domowych piecach powodują dodatkowe emisje innych trujących substancji takich jak m.in. dioksyny czy metale ciężkie.

Wg. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach dopuszczalne normy jakości powietrza w Czeladzi są regularnie corocznie przekraczane. Powyżej dopuszczalnej normy znajdują się średnioroczne stężenia zarówno pyłu zawieszonego PM10 jak i tego bardziej szkodliwego dla ludzkiego zdrowia pyłu zawieszonego PM2,5. Natomiast średnioroczne stężenia rakotwórczego Benzo(a)Pirenu, powstającego praktycznie tylko w wyniku spalania paliw stałych: węgla i drewna w domowych piecach, przekraczały dopuszczalna normę o 800%

Szokuje, że w Polsce nie obowiązują żadne normy dla paliw stałych dopuszczanych do spalania w naszych domach. Na rynku występuje węgiel najgorszej jakości, w tym również muły z osadników, które traktowano dawniej jako produkt uboczny obróbki węgla. Można bezkarnie palić każdym najpodlejszym gatunkiem węgla. Dodatkowo w sprzedaży występują dalej bez ograniczeń pozaklasowe kotły na paliwa stałe, tzw „kopciuchy”, w których można spalić praktycznie wszystko, a ich współczynnik emisyjności pyłu do powietrza jest koszmarnie wysoki  – mówi  Rafał Psik, przedstawiciel Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego

Debata w sprawie czystego powietrza dla Czeladzi odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" ul. Dehnelów 45  w dniu 12 stycznia o godzinie 18:00. Zaproszeni do debaty zostali przedstawiciele: Urząd Miasta Czeladz, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Straż Miejska Czeladź, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Tauron Ciepło.

Skład zaproszonych gości nie jest bez znaczenia, to władze miasta i województwa w głównej mierze kontrolują przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska i dbają o wdrażanie regionalnego modelu walki o czyste powietrze, natomiast  miejscy aktywiści będą podczas debaty przedstawiać swoje pomysły, a o stanie powietrza i konkretnych instrumentach pomocowych powiedzą przedstawiciele instytucji ochrony środowiska.

Będzie kolejne spotkanie-debata organizowane w regionie Zagłębia Dąbrowskiego przez Zagłębiowski Alarm Smogowy w ramach kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu. Na spotkanie może przyjść każdy mieszkaniec Czeladzi, udział jest bezpłatny, a najważniejszą zasadą spotkań jest chęć omówienia realnych rozwiązań, które przyczynią się do czystego powietrza w regionie Zagłębia Dąbrowskiego.

Poprzedni artykułList otwarty Polskiego Alarmu Smogowego do Pani Premier Beaty Szydło
Następny artykułSztalugami i pastelami w smog