Ekodebata – jak dbać o czystą Małopolskę

Pierwsza Ekodebata, która odbyła się 12 maja dotyczyła niskiej emisji jak głównego czynnika zanieczyszczającego powietrze w Małopolsce.

W ramach cyklu „Ekodebaty – jak dbac o czysta Malopolske” przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego i Podhalanskiego Alarmu Smogowego, WFOŚiGW z prezes Małgorzatą Mrugałą, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, AGH i nauczyciele rozmawiali o tym jak rozwiązać probelem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i w Małopolsce. 

Mówiono o koniecznych regulacjach (normy dla kotłów i węgla), programach dofinansowania wymiany kotów oraz niezbędnym wsparciu dla programów termomodernizacji domów. Była również mowa o tym jak edukować i informowac mieszkańców Małopolski o problemie smogu. 

Debta zorganizowana została przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską. Ekodebaty to projekt organizowany przez Fundacje Aktywna Malopolska a finansowany ze srodkow WFOSiGW. 

Debatę zdominowały kwestie związane z niską emisją i wymianą pieców węglowych. WFOŚiGW wywalczył dla Małopolski dużo pieniędzy na ten cel, ale nawet największe kwoty niewiele pomogą, jeśli wymiany pieców nie połączy się z termomodernizacją budynków i jeśli rząd nie wprowadzi norm dla paliw i kotłów.

– Teraz ludzie palą, czym chcą – zauważył Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Uczestnicy debaty wskazywali też, że na zanieczyszczenie powietrza coraz większy wpływ ma komunikacja. Dlatego należy nie tylko likwidować piece, ale i wprowadzać ograniczenia dla aut. Niezwykle istotną kwestią jest także edukacja.

W szkołach wciąż jednak za mało mówi się o problemie smogu. Brakuje dobrych programów i podręczników. Dlatego efektem debat będą nie tylko specjalne dodatki dołączane do „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, ale także konspekty lekcji dla uczniów małopolskich podstawówek.

Zdjęcia: Joanna Urbaniec/Polskapress

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/ekodebata-jak-zadbac-o-czysta-malopolske-wideo-zdjecia,9981821/

Poprzedni artykułNie będzie dopłat do wymiany kopcących kotłów węglowych – perspektywa poprawy jakości powietrza coraz dalsza
Następny artykułDolny Śląsk nie chce się dusić!