PAS 08.01.2017

Uprawiasz sport, spacerujesz – uważaj na Zagłębiowski smog!

Mówiąc o złym stanie powietrza w Polsce najczęściej ma się na myśli Kraków. To jednak błąd, bo problem smogu w zimowym sezonie grzewczym dotyczy również wszystkich miast Zagłębia Dąbrowskiego. W dwa weekendowe, słoneczne a bardzo mroźne popołudnia członkowie inicjatywy społecznej Zagłębiowski Alarm Smogowy prowadzili happeningi edukacyjne.

W sobotę w Będzinie przy ślizgawce miejskiej, a w niedzielę na terenach rekreacyjnych „stawiki” w Sosnowcu. Wyposażeni w pyłomierz udostępniony przez Krakowski Alarm Smogowy, przez godzinę mierzyli oni stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10.

Spacerowicze, biegacze, „kijkarze” i łyżwiarze informowani byli przez aktywistów Alarmu Smogowego o aktualnym stężeniu szkodliwego pyłu zawieszonego mierzonego przez mobilny pyłomierz. Można było zapoznać się z działaniem pyłomierza i uzyskać informacje o aktualnym stanie powietrza. Akcja prowadzona była w ramach realizowanej tej zimy przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu.

W weekend mieliśmy ładną słoneczną i mroźną pogodę, która mylnie zachęcała ona do popołudniowych spacerów, czy zabrania dzieci na ślizgawkę. Niestety po raz kolejny tej zimy mieliśmy w weekend koszmarnie przekroczone dopuszczalne normy stężeń szkodliwego pyłu zawieszonego w powietrzu. Nieświadomi tego mieszkańcy regionu wychodzili z domów na spacery. Informacja o największym smogu tej zimy praktycznie nie dotarła do mieszkańców, nie zostali oni również ostrzeżeni o konsekwencjach zdrowotnych przebywania na takim „świeżym” powietrzu. - mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Przy tak wysokich stężeniach pyłu zawieszonego jak dzisiaj należy ograniczyć aktywność  fizyczną i nie uprawiać sportu na zewnątrz! Szczególnie należy chronić i izolować od smogu dzieci. Prosimy zawsze kontrolować przed wyjściem z domu stan powietrza, najłatwiej przy użyciu aplikacji mobilnych, np. Zanieczyszczenie Powietrza lub SmokSmog. – dodaje Aleksanda Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W Zagłębiu Dąbrowskim, w każdym bez wyjątku mieście, miasteczku czy wiosce normy pyłu zawieszonego PM10 i szkodliwego rakotwórczego benzo(alfa)pirenu są znacznie przekraczane każdego roku. W ostatni weekend wystąpiły znaczne przekroczeni dopuszczalnych norm jakości powietrza w całym regionie. Stacja pomiarowa WIOŚ w Dąbrowie Górniczej w dniu 8 stycznia o godzinie 3:00 odnotowała  stężenie średniogodzinowe szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 równe 584µg/m3 (stanowi to prawie 1200% dopuszczalnego poziomu stężenia średniodobowego wynoszącego 50µg/m3), tego samego dnia stacja pomiarowa w Sosnowcu o godzinie 8:00 367µg/m3 (stanowi to ponad 700% wartości dopuszczalnej). Średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(alfa)pirenu w regionie przekracza dopuszczalną normę aż 5 do 8 razy. Głównym źródłem pochodzenia tych szkodliwych substancji jest spalanie w domowych kotłach  paliw stałych takich jak węgiel i drewno. Dodatkowe substancje jak dioksyny czy metale ciężkie emitują do powietrza dodatkowo ci mieszkańcy regionu którzy spalają śmieci.

PAS
PAS
PAS
PAS
PAS
PAS
PAS
PAS
PAS 15.11.2019

15ty Dzień Czystego Powietrza 2020 w Zagłebiu

Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 15 z Sosnowca świętowaliśmy 15ty Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji Jan Kiepura na Placu Stulecia w Sosnowcu otrzymał nową maskę antysmogową...