PAS 01.04.2019

Mali strażnicy czystego powietrza pożegnali zimowego SMOGa

Dziś dzieci z przedszkola miejskiego nr 12 w Sosnowcu pożegnały zimowego smoga. Happening odbył się w ramiach prowadzonej przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii Społecznej #ZagłebieBezSmogu, realizowanej w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

Na Alei Zwycięstwa w Sosnowcu wysłuchały opowieści o zimowym smogu, skąd się bierze i jak szkodzi dzieciom i dorosłym. Po krótkim wprowadzeniu wykonały kredą kolorowe rysunki min. cząsteczki pyłu zawieszonego PM10, rakotwórczego benzo(a)pirenu, smutnej zimowej chmurki i radosnego wiosennego słonka cieszącego się z odejścia smogu. Happening zakończyło wspólne zdjęcie dzieciaków w maseczkach i odblaskowych kamizelkach z napisem Strażnik Czystego Powietrza.

Happening ten stanowi element edukacji antysmogowej w ramach prowadzonej obecnie kampanii społecznej #ZagłebieBezSmogu. Przeprowadzony w sposób przyciągający dziecięca uwagę na długo pozostanie w ich głowach. Mamy nadzieje ze wpłynie również na zmianę przyzwyczajeń ich rodziców czy dziadków, kiedy to dzieci po powrocie do domu opowiedzą dorosłym o smogu, skąd się bierze i jak wpływa na zdrowie – powiedział Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Happening odbył się w ramiach prowadzonej przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii Społecznej #ZagłebieBezSmogu, realizowanej już po raz trzeci w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. W ramach tej kampanii społecznicy przeprowadzili min. warsztaty antysmogowe w szkołach i przedszkolach dla ponad 500 dzieci, pokaz filmów o tematyce ekologicznej i szkolenia dla nauczycieli z edukacji antysmogowej. W ramach tej kampanii odbyła się również 19 marca w Będzinie IV Konferencja Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza, która zgromadziła specjalistów zajmujących się jakością powietrza i samorządowców z całego regionu. W debacie panelowej konferencji uczestniczył również pełnomocnik Premiera Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze.

PAS
PAS
PAS
PAS 05.03.2019

Trwają szkolenia edukacyjne dla nauczycieli.

Trwa cykl szkoleń prowadzonych przez naszych aktywistów dla nauczycieli zagłebiowskich szkół podstawowych i średnich. Szkolenia zorganizowane są w ramach kampanii społecznej