PAS 07.01.2020

Likwidacja kopciuchów idzie jak po grudzie.

Zagłębiowski Alarm Smogowy od 2016 roku corocznie pytał główne zagłębiowskie miasta o tempo likwidacji przez mieszkańców starych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów” w ramach miejskich programów dotacyjnych. Podsumowaliśmy udzielane corocznie odpowiedzi, wnioski są proste i nie pozostawiają złudzeń: jeśli obecne, bardzo powolne, tempo...

PAS 15.11.2019

15ty Dzień Czystego Powietrza 2020 w Zagłebiu

Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 15 z Sosnowca świętowaliśmy 15ty Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji Jan Kiepura na Placu Stulecia w Sosnowcu otrzymał nową maskę antysmogową z kolekcji zima 2020. Happening zorganizowany był w ramach akcji "19ka walczy ze smogiem"

PAS 01.04.2019

Mali strażnicy czystego powietrza pożegnali zimowego SMOGa

Dziś dzieci z przedszkola miejskiego nr 12 w Sosnowcu pożegnały zimowego smoga. Happening odbył się w ramiach prowadzonej przez Zagłębiowski Alarm Smogowy kampanii Społecznej #ZagłebieBezSmogu, realizowanej w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

ŁÓDŹ 10
KRAKÓW 34
RYBNIK 57
WARSZAWA 9
WROCŁAW 6
ZAKOPANE 19

PAS 21.03.2019

Konferencja IV Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się IV Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza. Zaproszeni prelegenci i eksperci omówili stan powietrza w miastach Zagłębia Dąbrowskiego oraz jego wpływ na zdrowie. Przedstawili obecne i planowane działania dla poprawy stanu powietrza w naszym regionie.

PAS 20.02.2019

Pół żartem pół serio – zagłębiowska „wielka wojna” ze smogiem.

Sprawdzamy co dzieje się na froncie zagłębiowskiej „wielkiej wojny” ze smogiem. Siły wroga są liczne i atakują zwykle popołudniami i prawie zawsze w bezwietrzne dni. Sieją spustoszenie w płucach i podkręcają obroty oczyszczaczom powietrza na najwyższe przełożenia. Jakimi siłami dysponują obrońcy – zagłębiowskie samorządy? Czy i kiedy czeka nas wygrana w tym trudnym boju?

PAS 21.01.2019

Odwiedzamy nowe/stare władze - Powiat Będziński

21 stycznia w Będzinie spotkaliśmy się z wicestarostą Powiatu Będzińskiego Dariuszem Waluszczykiem. Głównym tematem spotkani abyły oczywiście szeroko pojęte działania antysmogowe które może prowadzić Powiat w podległych sobie Gminach.

PAS 09.01.2019

Mierzymy SMOG w Psarach - sprawdź wskazania pyłomierza.

W dniach 9-14 stycznia 2019 prowadzimy pomiary stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 w Gminie Psary. Wyniki pomiarów można sledzic na bieżąco w linku poniżej. Pyłomierz ustawiono na budynku Ochotniczej Strazy Pożarnej.