Polski Alarm Smogowy Polski Alarm Smogowy PAS 15.09.2019

wrzesień 2019

Newsletter wrzesień 2019

  1. 1 września w Krakowie wszedł całkowity zakaz ogrzewania domów węglem oraz drewnem. To pierwszy tego rodzaju zakaz w Polsce. Jego wprowadzenie to między innymi efekt lokalnej kampanii prowadzonej przez Krakowski Alarm Smogowy.
  2. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w Prawie ochrony środowiska. Przewiduje on nowe narzędzia dla Inspekcji Handlowej w walce ze sprzedażą tzw. kopciuchów, a więc kotłów niespełniających obowiązujących norm.
  3. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister środowiska Henryk Kowalczyk, zadeklarował, że w najbliższym czasie w Polsce zostaną obniżone progi alarmowania i ostrzegania o smogu.
  4. W mijającym tygodniu nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, kluczowej instytucji dla wdrażania programu Czyste Powietrze.
  5. Sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce podwoiła się. Wśród przyczyn wskazuje się walkę o czyste powietrze.
  6. Najnowszy raport Instytutu Ekonomii  Środowiska pt. "Ocena programów wspierających wymianę kotłów węglowych i termomodernizację domów jednorodzinnych" prezentuje badania będące analizą dwóch obszarów, które mają wpływ na decyzje inwestycyjne użytkowników starych kotłów węglowych: wiedzę na temat istnienia regulacji i instrumentów wsparcia oraz indywidualną ocenę atrakcyjności oferowanej pomocy.
PAS