PAS Facebook PAS Twiter Newsletter
PAS logo
  • AKTUALNOŚCI
  • LOKALNE ALARMY SMOGOWE
  • ZDROWIE
  • SMOG
  • KONTAKT
  • JAK WYGRAĆ ZE SMOGIEM?

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera

Zapraszamy do zapisania się na listę  Kuriera Antysmogowego Polskiego Alarmu Smogowego.

Widząc wysyp informacji związanych z tematem smogu i dostrzegania jak trudno jest je śledzić, a także oddzielać sprawy istotne od nieistotnych, zdecydowaliśmy się na przygotowanie krótkiego, comiesięcznego przeglądu dla decydentów oraz liderów opinii. Otrzymasz w nim informacje, które w możliwie oszczędnej formie, przekażą jak najwięcej istotnych treści związanych z poprawa jakosci polskiego powietrza.

Polityka prywatności newslettera.

wrzesień 2020

1. W Małopolsce trwają prace nad nowym Programem ochrony powietrza. Zapisy dokumentu zostały znacząco osłabione w czasie procedowania. To spotkało się z reakcją działaczy antysmogowych, ale też samorządowców.

2. Oczekiwanie uchwalenia ambitnego Programu ochrony powietrza zaznaczył także Polski Alarm Smogowy.
 
3. W województwie mazowieckim został przyjęty nowy Program ochrony powietrza.
 
4. Polski Alarm Smogowy przygotował pakiet rozwiązań legislacyjnych, które mają dać samorządom narzędzia do ograniczenia emisji zanieczyszczeń z rur wydechowych.
 
5. W regionach śląskim i mazowieckim zaczną działać koordynatorzy regionalni Polskiego Alarmu Smogowego.
 
6. W najbliższym czasie do mieszkańców gmin okalających Kraków trafi „smogowa” gazeta w formie tabloidu.
sierpień 2020

1. Województwo świętokrzyskie przyjęło uchwałę antysmogową.

2. Radni mazowieckiej Podkowy Leśnej zdecydowaną większością głosów poparli obywatelskie projekty dwóch uchwał antysmogowych.

3. Przed drugą turą wyborów prezydenckich Polski Alarm Smogowy wysłał do kandydatów szereg pytań dotyczących ich planów związanych z czystym powietrzem.

4. W Małopolsce odbyły się konsultacje nowego programu ochrony powietrza. Dokument określi to, jak w najbliższych latach będzie wyglądać walka ze smogiem w województwie.

5. Eksperci Europejskiego Centrum Czystego Powietrza policzyli, jak wiele osób może uratować wdrożenie Programu ochrony powietrza dla Małopolski w różnych wariantach.

6. Wydawany przez Krakowski Alarm Smogowy portal SmogLab.pl od początku roku do lipca zarejestrował ponad milion odsłon.

czerwiec 2020

1. Program “Czyste Powietrze” od ponad miesiąca działa w nowej formie – prostszej i szybszej. Jednak wciąż są w nim niedociągnięcia, która wykluczają najuboższych z możliwości uzyskania wsparcia.

2. Z początkiem lipca weszły w życie nowe normy jakości dla sprzedawanego w Polsce węgla.

3. Polski Alarm Smogowy zlecił badania, których celem było określenie jak mieszkańcy największych polskich miast chcieliby rozwijać transport w mieście, co im przeszkadza, co liczy się najbardziej.

4. Trwa Akademia Czystego Powietrza.

maj 2020

1. Program Czyste Powietrze, stworzony w celu likwidacji milionów kopciuchów odpowiadających za złą jakość powietrza w naszym kraju, przeszedł gruntowną reformę i startuje z nowymi zasadami.

2. Ruszyła Akademia Czystego Powietrza. To cykl webinariów, których celem jest podnoszenie wiedzy na temat dostępnych metod wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań związanych z ogrzewaniem i zaopatrywaniem budynków w energię.

3. W Małopolsce odbyły się konsultacja nowego Programu Ochrony Powietrza. W związku z nimi pojawił się apel o to, by władze województwa podjęły zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

4. Polski Alarm Smogowy zbadał stężenia dwutlenku azotu w Warszawie i Krakowie. Wyniki pokazują, że przy normalnym natężeniu ruchu samochodowego w niemal każdym punkcie Krakowa i Warszawy dopuszczalne normy stężenia tego zanieczyszczenia są przekroczone.

5. Pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące związków między zanieczyszczeniem powietrza i rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz śmiertelnością w przebiegu choroby COVID-19. 

luty 2020
  1.  Polski Alarm Smogowy zapytał najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce oraz miasta wojewódzkie o tempo likwidacji starych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów”. Dane nastrajają pesymistycznie.
  2. W Krakowie przeprowadzono pierwsze w Polsce badania źródeł zanieczyszczeń z ruchu drogowego metodą remote sensing.
  3.  Polski Alarm Smogowy ogłosił nowy program walki ze smogiem, w którym zawarł rekomendacje dotyczące kluczowych dla poprawy jakości powietrza działań.
  4.  Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak postępuje walka ze smogiem w Małopolsce.
  5.  Pod koniec stycznia jakość powietrza była w Małopolsce tak zła, że mieszkańcy pięciu podkrakowskich gmin złożyli do Wojewody Małopolskiego i Marszałka Małopolski wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze Metropolii Krakowskiej.

 

 

grudzień 2019
  1. Minister środowiska obniżył progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Polskiego Alarmu Smogowego.
  2. Polski Alarm Smogowy ustawił na Rynku w Oświęcimiu instalację płuc, które czernieją w miarę „oddychania” zanieczyszczonym powietrzem.
  3. Rybniccy działacze antysmogowi złożyli do Komisji Europejskiej skargę związaną z działaniem programu „Czyste Powietrze”.
  4. Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok.
  5. W kolejnych miastach pojawiają się postulaty wprowadzenia zakazów ogrzewania paliwami stałymi.
  6. Polski Alarm Smogowy we współpracy z Radiem Kraków prowadzi kolejną akcję pomiarów jakości powietrza w miejscowościach, gdzie nie ma stacji monitoringu.
  7. Ruszyła II edycja "Biznes kontra smog".
  8. Rząd poinformował, że zrealizował wszystkie postulaty PAS. PAS dementuje.
październik 2019
  1. Polski Alarm Smogowy we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną zorganizował przedwyborczą debatę, w której politycy ogólnopolskich komitetów wyborczych dyskutowali o walce ze smogiem.
  2. Sejm przyjął poprawki do ustawy Prawo Ochrony Środowiska rozszerzające uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej.
  3. Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego pilną reformę.
  4. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że obniży progi alarmowania i informowania o smogu.
  5. Premier Jarosław Gowin ogłosił nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów.
  6. Andrzej Guła wziął udział w organizowanej przez Fundację Instytut Lecha Wałęsy konferencji poświęconej solidarności klimatycznej.
wrzesień 2019
  1. 1 września w Krakowie wszedł całkowity zakaz ogrzewania domów węglem oraz drewnem. To pierwszy tego rodzaju zakaz w Polsce. Jego wprowadzenie to między innymi efekt lokalnej kampanii prowadzonej przez Krakowski Alarm Smogowy.
  2. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w Prawie ochrony środowiska. Przewiduje on nowe narzędzia dla Inspekcji Handlowej w walce ze sprzedażą tzw. kopciuchów, a więc kotłów niespełniających obowiązujących norm.
  3. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister środowiska Henryk Kowalczyk, zadeklarował, że w najbliższym czasie w Polsce zostaną obniżone progi alarmowania i ostrzegania o smogu.
  4. W mijającym tygodniu nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, kluczowej instytucji dla wdrażania programu Czyste Powietrze.
  5. Sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce podwoiła się. Wśród przyczyn wskazuje się walkę o czyste powietrze.
  6. Najnowszy raport Instytutu Ekonomii  Środowiska pt. "Ocena programów wspierających wymianę kotłów węglowych i termomodernizację domów jednorodzinnych" prezentuje badania będące analizą dwóch obszarów, które mają wpływ na decyzje inwestycyjne użytkowników starych kotłów węglowych: wiedzę na temat istnienia regulacji i instrumentów wsparcia oraz indywidualną ocenę atrakcyjności oferowanej pomocy.
lipiec 2019
  1. W Krakowie przeprowadzono pierwsze w Polsce badania remote sensing. To metoda, która pozwala monitorować zanieczyszczenia komunikacyjne w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego.
  2. Dużym echem w mediach odbił się list przedstawicieli Komisji Europejskiej, w którym zwrócili oni uwagę na problemy z realizacją programu Czyste Powietrze.
  3. Skawina podpisała umowę na dofinansowanie w ramach programu STOP Smog.
  4. W tej samej Skawinie doszło do protestów, w których kilkuset mieszkańców miasta protestowało przeciwko zanieczyszczeniom z lokalnego przemysłu.
  5. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda sprzedaż i kontrola jakości węgla na rynku detalicznym.
  6. Na stronie SmogLab.pl został uruchomiony system umożliwiający wsparcie prac serwisu.

 

maj 2019
  1. Rada ministrów przyjęła nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ) oraz ustawy o inspekcji handlowej.
  2. W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się konferencja pn. „Czyste Powietrze. Projekt Zone”.
  3. W kolejnym mieście dojdzie do protestu przeciw uciążliwym zakładom przemysłowym oraz niemocy Inspekcji Ochrony Środowiska.
  4. Warszawski ratusz deklarował antysmogową ofensywę, jednak na razie nie zapowiada dużego zastrzyku pieniędzy na wymianę kopciuchów. Z deklarowanych 300 milionów złotych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w tym roku na wymianę pieców wyda jedynie 3 miliony – twierdzi Warszawa Bez Smogu.
  5. Polski Alarm Smogowy złożył uwagi w konsultacjach społecznych ustawy o elektromobilności.
  6. W kolejnych polskich miastach pojawia się idea budowy chodników antysmogowych. Pierwsza była Warszawa. Teraz w jej ślady idzie Kraków.
Kwiecień 2019
  1. Alarmy smogowe z aglomeracji krakowskiej wręczyły petycję o pilne działania antysmogowe włodarzom gmin oraz władzom regionu.
  2. Ministerstwo Środowiska zaproponowało nowe progi alarmów smogowych. Te ustalono na tak wysokim poziomie, że alarmów nie byłoby praktycznie w ogóle.
  3. Mieszkańcy Mielca zablokowali dojazd do zakładu Kronospan. Zrobili to w akcie protestu przeciwko działaniom firmy oraz niemocy inspekcji ochrony środowiska.
  4. Skawina złożyła wniosek o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany kotłów w 300 domach. Pieniądze mają pochodzić z programu #StopSmog.
  5. Skawińscy radni – za sprawą działań Skawińskiego Alarmu Smogowego - przyjęli uchwałę, która przybliża miasto i gminę do wprowadzenia zakazu instalowania palenisk na paliwa stałe w nowych budynkach.
  6. 128 wolontariuszy z firm tworzących program „Biznes kontra smog” w ciągu zimy przeszkoliło niemal 10 tys. dzieci i młodzieży, w zakresie dbałości o czyste powietrze i przeciwdziałania powstawaniu smogu.
Marzec 2019
  1. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne na krakowską uchwałę antysmogową.
  2. Uszczelniono rozporządzenie zakazujące sprzedaży „kopciuchów”.
  3. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak idzie realizacja programu „Czyste Powietrze”.
  4. Polski Alarm Smogowy wspólnie z Allegro oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii podpisał deklarację dotyczącą walki z handlem niedozwolonymi, wysokoemisyjnymi kotłami.
  5. Rozwija się Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
  6. W aglomeracji krakowskiej – z inicjatywy alarmów smogowych z Krakowa, Wieliczki, Skawiny i Zabierzowa – zebrano ponad 10 tysięcy podpisów pod petycją wzywającą włodarzy należących do niej gmin do zdecydowanych działań antysmogowych.
  7. W związku z tym Krakowski Alarm Smogowy przygotował też w tych gminach kampanię, której celem było podniesienie świadomości zapisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego i związanej z nią konieczności wymiany „kopciuchów”.

 

Archiwum Newsów

01.01.2019

Styczeń 2019 PAS

01.10.2018

Październik 2018 PAS

01.09.2018

Wrzesień 2018 PAS

01.07.2018

Lipiec 2018 PAS

01.06.2018

Czerwiec 2018 PAS

01.05.2018

Maj 2018 PAS


1

PAS logo
  • Aktualności
  • Lokalne Alarmy Smogowe
  • Zdrowie
  • Smog
  • Kontakt
  • Jak wygrać ze smogiem?
Realizacja: ArPoprostu